< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

USMAS PAGASTS

 

 

Ak tu, Usmas ezeriņi,
Tavu daiļu augumiņu:
Visapkārt zaļas niedres,
Vidū balti gaigalīši.

Pilnīgi drošu skaidrojumu par Usmas nosaukumu nevar dot neviens. Ir varianti: vārds Usma cēlies no somu valodas un nozīmē “miglas zeme”, no lībiešu valodas – Uus maa – “jaunā zeme”. Bet teika stāsta, ka sensenos laikos ezers karājies pie debesīm, kā melns mākonis. Tad parādījies Dievs un uzsaucis ļaudīm: “Glabjaties, Usma nāk!” Cilvēki izklīduši – kur kurais. Mākonis nokritis uz zemes. Te izveidojies liels ezers.

Usmas nosaukums pirmoreiz rakstos minēts 1253. gadā, kad bīskaps apstiprinājis Kurzemes zemju dalījumu starp Kurzemes bīskapiju un Livonijas ordeni. Usmas pagasta teritorijas nonākušas Livonijas ordeņvalstī. Usmā cirsti ozoli hercoga Jēkaba Kuldīgas kuģu būvētavas vajadzībām. 18. gs. Usmā pastāvējusi kroņa (valsts) muiža un zemnieku sētas. Usmas pagasts izveidojās no 1818.–1925. gadam. Pagasta robežas gadu gaitā izmainītas. Usmai pievienotas zemnieku sētas no Zlēku un Ugāles pagastiem. 1935. gadā Usmas pagasta platība bija 10 140 ha.

Trīsdesmito gadu beigās pagastā tiek uzcelts jauns pagasta nams ar tautas namu, jauna skola, darbojas dažādas lauksaimnieku biedrības.
Otrais pasaules karš, vācu laiki izjauc visu lietu kārtību. Īpaši smagi ir pirmie padomju laiki, masveidīgās cilvēku deportācijas.
No 1950.–1954. g. pagasta robežas izmainās kolektivizācijas sākumposmā, apvienojoties trim maziem kolhoziem. Izveidojas kolhozs “Usma”.
Kolhozs 70., 80.gados veic lielus celtniecības darbus. Tiek celtas dzīvojamās mājas, sabiedriskās ēkas, fermas. No jauna tiek izveidots ciema centrs.

Teika un ezers Usmā

No pirts nākuši māte ar mazu bērnu. Bērns ieraudzījis melnu, lidojošu ezeru un rādījis – “…usmīgs, …usmīgs”. Tad ezers nokritis, tā radies Usmas ezers – “Miglas zemes” ezers, ja to tulko no lībiešu valodas. Katram ezera krasta ragam, līcim ir senču doti nosaukumi. Viena no ezera salām- Moricsala- nes Žoržas Sandas vecvectēva Sakšu Morica vārdu.

Ezers atrodas Ventspils rajonā uz robežas ar Talsu un Kuldīgas rajonu. Ezerā ir septiņas salas- Viskūžu (lielākā sala Latvijā), Moricsala (nosaukumu guvusi no kāda vēsturiska notikuma.1727.gadā no Krievijas karaspēka te uz brīdi slēpās Saksijas grāfs Morics, Kurzemes hercogistes troņa pretendents. 1912.gadā Moricsala tika pasludināta par 1.dabas rezervātu Latvijā.), Lielalksnīte, Mazalksnīte, Zossaliņa, Dvīnītes.
Neskatoties uz dziļumu – daudz sēkļu, kas padara ezeru pievilcīgu. Ezera krasti pārsvarā smilšaini, apkārtnē meži.

Usmā ietek 10 upes – Tīrukšupe, Godele, Melncelma, Meķupe, Sērža, Ostupe, Baņģava, Struncene, Riekte, Kāņupe.
No Usmas iztek tikai viena upe – Engure. Tā ietek Puzes ezerā. No ezera iztek Rindas upe, kura vēlāk, savienojoties ar Stendes upi, veido Irbi, kura, savukārt ietek Baltijas jūrā.

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par izmantotajām sīkdatnēm
Privātuma politika