< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

Lai teātris ir brīnums un svētki

Tas notika tālajā 2011. gada februārī. Atmiņās nav palicis, vai toreiz bija putenis vai spīdēja spožā pavasara saulīte. Usmā apvienojās tie, kuriem sirdī mīļš teātris un aktierspēle. Jāsaka gan, šī nebija pirmā reize, kad Usmā pulcējās ļaudis, lai kopīgi ceļotu teātra pasaulē. Bet kurš gan varēja iedomāties, ka pēc desmit gadiem Usmā joprojām būs šis pats teātris, šī pati režisore un gandrīz šie paši aktieri?!

Tas ir milzu spēks, ar kādu no sēklas izaug koks.
Tā ir nedaudz mistērija, kā no mātes piedzimst bērns.
Tas ir milzu spēka un nedaudz mistērijas savienojums,
kā uz skatuves dzimst teātris!

Šie desmit gadi teātra dzīvē bijuši raženi. Sagatavotas desmit izrādes dalībai teātra skatēs un ņemta dalība neskaitāmos tautas nama “Usma” pasākumos – gan Lieldienās, gan Jāņos, gan Ziemassvētkos. Gandrīz katru no lielajām izrādēm teātris spēlējis ne tikai skatēs un mājās, bet arī devies izbraukuma izrādēs gan mūsu novadā, gan arī uz kaimiņu novadiem. Ar dažām no izrādēm nospēlēts pat vairāk nekā desmit izbraukuma izrāžu! Kopā ar teātri Usmā gan atklājām mūsu atjaunoto tautas namu, gan arī svinējām atjaunotā tautas nama piecu gadu jubileju. Teātris iestudējis un sagatavojis pats savu “Popielas” maratonu, kurš smīdinājis un izklaidējis gan usmeniekus, gan viesus. Teātris vienmēr piedalījies kultūras dzīves bagātināšanā un veidošanā gan Usmā, gan teju visā Ventspils novadā. Iesākoties kovidlaikam, teātris iemācījies strādāt attālināti un individuāli, sagatavojot video sveicienus dažādos svētkos. Sveicieni aizceļojuši gan tepat pa Latviju, gan pasaulē. Kā pēdējo lielāko veikumu vēlos atzīmēt teātra pasaku lasījumus internetā. Kopā ierunāta 31 pasaka, kura priecējusi gan lielos, gan mazos pasaku klausītājus.

Teātra dzīve un kopā būšana ir tāda unikāla padarīšana. Man ir laimējies arī pašai kādu krietnu laiku no teātra dzīves būt kopā ar pārējiem. Dažreiz aiz aizkariem kā suflierei, dažreiz arī uz skatuves, spēlējot kādu no lomām… Lai cik noguris un saskumis ikviens no aktieriem būtu, pēc kopīga mēģinājuma visi atkal atgūst dzīvesprieku, enerģiju un spēju pasmieties par dzīvi. Apņemšanās radīt vienmēr ir lielāka par vēlmi nedarīt neko. Un radīšanas procesā kopā atklājam jaunas lietas, iemācāmies jaunas prasmes un kopā dodamies veidot šo pasauli labāku. Kopā esot uz skatuves, esam piedzīvojuši gan priecīgus brīžus, gan arī to, kā viskarstākajos strīdos piedzimst vistīrākā patiesība. Ja kāds no aktieriem paguris no saviem ikdienas pienākumiem, vienmēr blakus atradīsies kāds, kurš tieši tajā brīdī spēj uzmundrināt un iedrošināt. Kā ģimenē. Tādi mēs arī esam – viens par visiem, visi par vienu!

Tagad, kad svinam jubileju, diemžēl nevaram sanākt visi kopā un no sirds izsmieties par to, kā mums šodien iet. Tomēr teātra ļaudis vienmēr ir optimisti un tic, ka agrāk vai vēlāk atkal būs iespēja satikties, izsmieties un uzspēlēt teātri. Svinot šo jubilejas laiku, esam cits citam sagatavojuši sveicienus jubilejā:

Lilita
Mums dāvināts tiek gadu saldums,
mums darba bišu steiga dota,
un nav ko slēpt, –
pat rūgti maldi nereti dzīves dienas rotā.
Par nestundām, lai cik tās lielas, kaut pasmietos
tu nebēdnīgi, un, parokot zem akmens bēdu,
lai turpinātu tikpat līksmi
raut pušu tumšo mirkļu stīgas!

Jauku kopā būšanu vēl daudzus gadus. Sigitai – izturību, ar mums kopā esot. Hip hip urā!

Agris
Turi buru, Sigita!

Jurijs
Lai kodes mūs nesaēd!

Laila
Katra nospēlētā izrāde mums devusi sava veida dāvanas. Tās ļāvušas mums bezgala smieties, pa reizītei raudāt un just, sajust, izjust… Ejot cauri šim savādajam laikam, nezaudēt optimismu. Lai aktiera asns katrā no mums neiznīkst, bet turpina augt.

Lauris
Mēs bijām, esam un būsim paši labākie! Nāks citas nedienas un šīs aizmirsīsies! Lai ar gaišām cerībām dodamies uz priekšu! Priekā!

Sandra
Teātrim – būt vēl daudzus gadus, gaidīt jaunus dalībniekus. Mums – atcerēties, ka brīnumi notiek tur, kur tiem tic, un, jo vairāk tiem tic, jo vairāk tie notiek. Sigitai – izturību, pacietību un atrast jaunu lugu, kurā var daudz smaidīt un jokoties. Cilvēkiem pēc visa pārdzīvotā vajadzēs daudz smaidīt.

Guntis
Mans mīļais, teātri “Suflē” un mīļā Sigita! Dzīvē ir sanācis, ka fiziski neesam kopā, bet sirdī vienmēr esmu ar jums. Cerībā uz kopīgiem mirkļiem. Es vēl ceru atgriezties! Mīļš paldies par sirsnīgajiem mirkļiem kopā. Daudz laimes!

Mareks
Teātris – cik daudz tas ir mums katram? To nevar izmērīt, bet sajust. Sajust prieku, pārdzīvojumus, sajust vajadzību dot. Dot gabaliņu sevis ik katram, kurš ir gatavs to ņemt. Desmit gadi ir daudz vai maz, to spriest jums pašiem, jo man tas ir pietiekoši. Pietiekoši, lai ieraudzītu, lai izgaršotu teātri. Paldies par garšas izjūtām jāsaka tās devējai režisorei Sigitai, kura ieaicināja šajā burvībā būt kopā ar tik dažādām, jaukām personībām. Manu dzīvi tas piepildīja ar prieku, smiekliem un gandarījumu. Paldies ka varu būt ar jums…

Sigita
Savam teātrim vēlu nepagurt, meklējot atbildes uz mūžīgo jautājumu – kā tālāk dzīvot? Kā tālāk dzīvot, lai varam turpināt celt šo pasauli – dziļu un skaistu, un prieka pilnu. Ir tik daudz labu un vajadzīgu lietu, ko es gribētu novēlēt saviem aktieriem un ikvienam, kam svarīgs Usmas amatierteātris “Suflē”, kuri ielikuši savu darbu, zināšanas un mīlestību, lai mūsu teātris būtu tāds, kāds tas ir šobrīd. Zinu, ka Usmas amatierteātrim “Suflē” ir vislabākie skatītāji, novēlu arī nākamajos gados tikpat domājošus un gudrus skatītājus. Lai teātris nav ikdiena, bet brīnums un svētki prātam un dvēselei!

Tautas nama “Usma” vadītāja Elana Jurgena
Mīļie, jūs esat lieli malači! Esmu to jums visiem jau teikusi, bet nebaidos to atkārtot. Jo jūs visi tiešām tādi esat! Cauri šim dīvainajam laikam jūs neesat nokāruši degunus, bet esat braši turējušies. Un, skat, – cik daudz ir padarīts vienā nieka desmitgadē… Lai radošu ideju netrūkst un pietiek spēka stāvēt pāri ikdienas pelēcībai un rutīnai, kopīgi šķiļot krāsaino teātra dzirksti!